W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Teatru, który będziemy obchodzić 27.03 2021 zachęcam do zapoznania się ze sztuką S. Becketta ,,Czekając na Godota ''.Utwór został napisany w j. francuskim w 1948 , następnie przełożony na j. angielski w 1955. Polska wersja ukazała się w 1952.Przekłady różnią się od wersji oryginalnej, ale są to tylko subtelne odmienności. Utwór reprezentuje teatr absurdu. Występują w nim bohaterowie: Estragon i Vladimir- bezdomni włóczędzy oraz Pozzo i Lucky. Estragon i Vladimir cały czas czekają na tajemniczego Godota, natomiast Pozzo i jego niewolnik Lucky wędrują w do końca niesprecyzowanym celu.
Cały utwór jest metaforyczny, Obrazuje m. in., powtarzalność i cykliczność zjawisk. Jest w nim też wiele podtekstów do odkrycia , których zachęcam. W trakcie sztuki nastroje bohaterów stają się coraz gorsze i doprowadzają do tego, że popadają oni w marazm .Koniec sztuki jest b. wymowny, gdyż nawet zawołanie ,, No to chodźmy'' pozostawia ich w bezruchu .Ponadto sztuka jest symboliczna i wieloznaczna. Z jednej strony obrazuje ona degradację i obumieranie człowieka. Z drugiej natomiast zmusza do refleksji nad życiem i nawołuje do celowego działania.
Nie czekajcie, więc na tajemniczego Godota, którego postać i ideały są niejasne, a nawet niepewne. Wytyczcie sobie jasny cel, który będzie Was prowadził według własnych myśli. Oczekujcie jedynie wsparcia w swojej drodze od zaufanych przyjaciół. To idea, a nie tajemniczy , być może nie istniejący Godot, powinna Was prowadzić.
Aleksandra Sobkiewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz