czwartek, 31 marca 2022

Różne oblicza uczuć.

 ,, Wszystkie pory uczuć'' to cztery wciągające historie kobiet, które obejmują cztery pory roku. Jest to cykl  powieści obyczajowych, podejmujących ważne życiowe tematy. Miłość i zdrada, trudne życiowe wybory, przeciwności losu i w końcu upragnione szczęście i spokój - z tym wszystkim między innymi spotykają się bohaterowie czterech powieści. Wszystko to, co w ich sytuacjach najważniejsze odbywa się w odpowiednich dla nich porach roku.

Życie Hani -bohaterki tomu jesień zmienia się właśnie w tej porze roku.. Udaje jej się po dwudziestu latach małżeństwa zaistnieć w nim jako pełnowartościowa osoba i już nie jest cieniem dawno zmarłej żony męża, lecz staje się blaskiem związku. Podobnie odbudowane zostają relacje z córką, która zwierza się matce z sytuacji w szkole, która zmusiła ją do wagarów. Może właśnie to. że Hania musiała zawalczyć o córkę spowodowało, że postanowiła przeciwstawić się mężowi i uniemożliwić mu notoryczne porównywanie jej z jego byłą żoną. Hania zdobyła się na odwagę, by zawalczyć o siebie. Czy udało jej się odnieść sukces ? Przekonacie się sami. Zachęcam do poznania pozostałych tomów w serii, gdyż każdy z nich zawiera ciekawy temat relacji międzyludzkich. Ponadto każdy z nich wzrusza i po9zwala wczuć się w sytuację bohaterów, które nie są niecodzienne, wręcz typowe, miejscami bolesne, ale dające się przeżyć. Ciekawe są też rozwiązania sytuacji problematycznych, które nie są  nam obce.

Jeszcze raz polecam do przeczytania cykl,, Wszystkie pory uczuć''. Pi8sarstwo Magdaleny Majcher zadziwia i nikt z nas nie pozostanie obojętny wobec dzieł jej twórczości. Zarówno tematyka jak i forma utworów sprawiają, że czyta się je z zainteresowaniem i można powiedzieć- jednym tchem.



                                                                                                                      Aleksandra Sobkiewicz



                                                                          




































wtorek, 29 marca 2022

Saga nadmorska.

  Z przyjemnością chciałabym polecić do przeczytania ,,Sagę nadmorską'' Magdaleny Majcher. Składa się ona z trzech tomów i w każdym z nich prezentowane są dzieje kolejnych kobiet  pojawiających się w rodzinie. W pierwszym tomie bohaterką jest Marcjanna Zielczyńska. Jest typową dziewczyną urodzoną na Kresach. Marzy jej się wielka miłość i planuje wyjść za mąż. Okrutna wojna burzy plany dziewczyny i tragicznie ją doświadcza.  Rodzina zostaje zmuszona do opuszczenia swoich stron i przesiedla się do Ustronia Nadmorskiego. Tam od nowa członkowie rodu próbują stworzyć swoje życie. Kolejne tomy to losy córki Marcjanny - Gabrieli i jej wnuczki Jagody.

Utwór jest ciekawy i przedstawia wszystko realistycznie. Bardzo przeżywa się okrucieństwo z jakim spotkali się mieszkańcy Wołynia i współczuje się tragicznym loso9m członków rodziny. Dzieje się tak za sprawą znakomitego warsztatu pisarki, która sugestywnie odtwarza odczucia mieszkańców Kresów i prawdziwie maluje brutalne oblicze wojny. Dzieło czyta się z zainteresowaniem, niekiedy tak wzrusza, że w oku zakręci się łza. Miłośnicy książek Magdaleny Majcher nie będą zawiedzeni.

Zachęcam do sięgnięcia po inne książki tej autorki, aby się przekonać o wszechstronnych zainteresowaniach pisarki, która nie szczędzi sugestywnych szczegółów, by dotrzeć do czytelnika i porusza tematy bliskie każdemu z nas.




                                                                                                                    Aleksandra Sobkiewicz

























czwartek, 17 marca 2022

Jedna z najpiękniejszych książek, które czytałam.

 ,, Narzeczona nazisty'' to debiut literacki Barbary Wysoczańskiej i muszę przyznać, że bardzo udany. Książka ma charakter obyczajowy, gdyż odtwarza realia wojenne, w których przyszło żyć Hani Wolińskiej i Johannowi von Richter. Poznają się w nietypowych okolicznościach i czasach, ale zapałali do siebie gorącym uczuciem. Właściwie to miłość zdołała pokonać ich wszelkie przeciwności losu i zlikwidowała różnice poglądowe ciążące na bohaterach. W momencie, gdy  Hania i Johann pierwszy raz się spotkali dzieliło ich wiele. Obydwoje mieli swoich partnerów i ustalone plany na przyszłość. Ponadto wywodzili się z wrogich przez wojnę narodowości, a jednak ich miłość przetrwała najcięższą jaką można sobie wyobrazić próbę i po latach doczekała się spokojnego spełnienia.

Jednak powieść ta nie jest typowym romansem, jest o wiele bogatsza, gdyż prezentuje wydarzenia historyczne i odtwarza realia społeczne tamtych czasów oraz odzwierciedla dylematy moralne, z którymi borykali się bohaterowie. Książka sugestywnie oddaje   ówczesny      klimat . Pojęcia takie jak: patriotyzm, walka, poświęcenie i oddanie sprawie, cierpienie oraz ból nie były pustymi słowami. Ponadto powieść odsłania prawdziwą naturę szarego człowieka, który uwikłany mimowolnie w świat wojny musi cały czas wybierać pomiędzy lepszym i gorszym złem i toczyć walkę z sobą, by ocalić człowieczeństwo.

Książka jest napisana pięknym językiem i sugestywnymi opisami przeno9si nas w tragiczną przeszłość, która jednak nie złamała gorącego uczucia trwającego między Hanią i Johannem. Na uwagę zasługuje też sama Hania, która uosabia kobietę niezłomną    i trwałą w uczuciach. Jej portret zo9stał starannie i prawdziwie nakreślony tak, że razem z nią przeżywa się jej problemy.

Obiecujący debiut autorki spowodował, że z utęsknieniem czekam aż jej druga książka ,,Siła kobiet'' znajdzie się w bibliotece. Zachęcam wszystkich do czytania książek Barbary Wysoczańskiej. Są one nie tylko wartościowe, lecz także z zainteresowanie się je czyta.


                                                                                                                Aleksandra Sobkiewicz




























środa, 9 marca 2022

Saga rodzinna.

 Z przyjemnością przeczytałam dzieje rodziny Szymczaków, które zostały odzwierciedlone w powieści,, Spacer Aleją Róż ''. Akcja  utworu toczy się w Nowej Hucie, która jest tłem siedmioczęściowej historii. Jest ona odtworzona realistycznie, nawet z elementami drastycznymi i przez to prawdziwie o9dczuwa się klimat powojennej Polski wraz z panującym wtedy komunizmem. Autorka nie szczędzi szczegółów historycznych i doskonale odtwarza rodzenie się biednej , powojennej Polski, rozwijanie się socjalizmu, w którym propaganda chwali przodowników pracy i trudno zachować niezależność od partii. W tamtych czasach właśnie przynależność do partii czy SB była premiowana lepszymi układami i przywilejami. Z tego korzystała rodzina Marczaków, która mocno skrzywdziła poszczególnych członków rodziny Szymczaków. Wszyscy  główni bohaterowie powieści  budzą zrozumienie, mocno przeżywa się ich rozterki i problemy. Niekiedy współczujemy i nawet żywo reagujemy, gdy spotka ich coś złego lub los obdarzy ich szczęściem. Dzieje się tak dzięki znakomitej kreacji bohaterów, którzy nie są papierowi, a osadzeni w historycznych realiach zdają się prawdziwymi kreatorami rzeczywistości. Fabuła jest bardzo ciekawa, nie tylko ze względu na okres historyczny- czasy PRL- u, lecz także zawiłym losom postaci.

Dzieło jest obszerne, gdyż liczy siedem tomów ( dwa ostatnie , dopisane później, po ukończeniu pięciotomowej sagi), ale czyta się je z zainteresowaniem, żadna strona nie jest nudna, a nawet opisy budzą zaciekawienie i rodzą prawdziwe wyobrażenie przeszłości.

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z tą powieścią, gdyż realistycznie odtwarza naszą  przeszłość i angażuje emocjonalnie czytelnika




                                                                                                                           Aleksandra Sobkiewicz




















                                                       

















Kulisy sławy .,,Kolacja z Jaredem Woolfem '' Agnieszka Karecka

 Świat gwiazd filmowych i muzycznych fascynuje i wielu z nas chciałoby się zbliżyć do swoich idoli, by zaznać choć na chwilę blichtru ich sł...