,, Narzeczona nazisty'' to debiut literacki Barbary Wysoczańskiej i muszę przyznać, że bardzo udany. Książka ma charakter obyczajowy, gdyż odtwarza realia wojenne, w których przyszło żyć Hani Wolińskiej i Johannowi von Richter. Poznają się w nietypowych okolicznościach i czasach, ale zapałali do siebie gorącym uczuciem. Właściwie to miłość zdołała pokonać ich wszelkie przeciwności losu i zlikwidowała różnice poglądowe ciążące na bohaterach. W momencie, gdy Hania i Johann pierwszy raz się spotkali dzieliło ich wiele. Obydwoje mieli swoich partnerów i ustalone plany na przyszłość. Ponadto wywodzili się z wrogich przez wojnę narodowości, a jednak ich miłość przetrwała najcięższą jaką można sobie wyobrazić próbę i po latach doczekała się spokojnego spełnienia.
Jednak powieść ta nie jest typowym romansem, jest o wiele bogatsza, gdyż prezentuje wydarzenia historyczne i odtwarza realia społeczne tamtych czasów oraz odzwierciedla dylematy moralne, z którymi borykali się bohaterowie. Książka sugestywnie oddaje ówczesny klimat . Pojęcia takie jak: patriotyzm, walka, poświęcenie i oddanie sprawie, cierpienie oraz ból nie były pustymi słowami. Ponadto powieść odsłania prawdziwą naturę szarego człowieka, który uwikłany mimowolnie w świat wojny musi cały czas wybierać pomiędzy lepszym i gorszym złem i toczyć walkę z sobą, by ocalić człowieczeństwo.
Książka jest napisana pięknym językiem i sugestywnymi opisami przeno9si nas w tragiczną przeszłość, która jednak nie złamała gorącego uczucia trwającego między Hanią i Johannem. Na uwagę zasługuje też sama Hania, która uosabia kobietę niezłomną i trwałą w uczuciach. Jej portret zo9stał starannie i prawdziwie nakreślony tak, że razem z nią przeżywa się jej problemy.
Obiecujący debiut autorki spowodował, że z utęsknieniem czekam aż jej druga książka ,,Siła kobiet'' znajdzie się w bibliotece. Zachęcam wszystkich do czytania książek Barbary Wysoczańskiej. Są one nie tylko wartościowe, lecz także z zainteresowanie się je czyta.
Aleksandra Sobkiewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz