Znamienny tytuł powieści ,,Wszyscy pragnęliśmy miłości '' sygnalizuje ważną i aktualną problematykę, która od wieków towarzyszy ludzkości. Miłość zawsze była i pozostanie pragnieniem człowieka, a jej wielopostaciowa forma zaspokaja potrzeby każdego z nas. Szczególnie jest ona istotna w sytuacjach trudnych, niekiedy wręcz tragicznych, do których odsyła nas w swojej powieści Agnieszka Jeż. Pisze ona o miłości, która zrodziła się w czasie wojny i zmieniła oraz skomplikowała losy bohaterów. Uczucie powstało po przypadkowym spotkaniu Ireny Sadowińskiej i Emila Silversteina wiosną trzydziestego dziewiątego roku, a więc u progu wojny, która pociągnęła za sobą serię tragicznych wydarzeń. Ona była ,,Irką od biednych'', wrażliwą na każdą ludzką krzywdę, on Żydem, dla którego jedynym ratunkiem było przebywanie po aryjskiej stronie. Wbrew woli rodziców, z prawdziwego uczucia i pobudek chrześcijańskich Irena ratuje życie Emila.
Uczucie przetrwało okres wojenny, ale po niej rodzina zerwała kontakt z małżeństwem.
Warto przeczytać tę książkę, by dowiedzieć się dlaczego tak się stało .Czy syn Ireny- Krzysztof, który po jej śmierci otrzymuje list z Niemiec zdoła rozwiązać rodzinny sekret? Czy zdobyta wiedza o losach przodków nie wpłynie na jego obecne życie ?
Odpowiedzi między innymi na te pytania szukajcie w znakomicie napisanej powieści Agnieszki Jeż ,,Wszyscy pragnęliśmy miłości ''
Aleksandra Sobkiewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz