Książka, którą tym razem chcę polecić do przeczytania kreśli w tle historię II wojny światowej i umiejscawia wydarzenia w moim ulubionym mieście, tj. w Warszawie. Tematem utworu są dzieje siedmiu rodzin, których zalążek przyjaźni narodził się na jednym z żoliboskich osiedli. Autorka tak umiejętnie wykreowała fabułę, że losy fikcyjnych bohaterów splotła z postaciami historycznymi, dzięki czemu powieść czyta się z zainteresowaniem i ma się świadomość, że niektóre zdarzenia mają wagę dokumentu.
W posłowiu do powieści Elżbieta Jodko- Kula wyjaśnia, że do napisania takiego utworu skłoniły ją pobudki osobiste, gdyż sięgnęła do historii swojej rodziny i starał się szkicowo odtworzyć jej przeszłe dzieje.
Powieść rozpoczyna się w latach trzydziestych XX wieku i ukazuje wzajemne relacje rodzin mieszkających na Żoliborzu. Potem przedstawione są dzieje młodych potomków, których wojna pozbawiła szczęśliwej młodości i poddała próbie odwagi, której młodzi ludzie sprostali, gdyż natychmiast włączyli się w działalność podziemną w walce z Niemcami.
W powieści fikcja w doskonały sposób łączy się z rzeczywistością, szczególnie gdy prezentuje losy czterech więźniów, którym udało się uciec z Auschwitz i skupia na dziejach Stanisława Jastera.
,,Czas niesprawiedliwych " to ponad 700 stronicowa książka, której objętości nie odczuwa się, gdyż zajmująco odtwarza przed nami historię. Czytając utwór można zbliżyć się do bohaterów i przeżywać ich wzloty i upadki. Dzieje się to za sprawą cudownego klimatu stworzonego przez niezwykłą narrację i kreację bohaterów, z którymi się nawet zaprzyjaźniamy i współodczuwamy ich nastroje.
Jeszcze raz gorąco polecam tę powieść. Daje ona nowe spojrzenie na II wojnę światową z perspektywy zwykłego mieszkańca Żoliborza, a jednocześnie przemyca fakty historyczne, które na pewno wzbogacą Waszą wiedzę o tym trudnym i tragicznym okresie historycznym jakim jest II wojna światowa.
Aleksandra Sobkiewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz