Właśnie refleksje na temat pojmowania szczęścia wzbudza niepublikowana wcześniej w Polsce powieść K. Hannah ,,Powrót do domu ''. Należy zaznaczyć, że na rynku amerykańskim ta pozycja ukazała się już w 1996, w Polsce dopiero w 2023. Celowo przywołałam datę wydania, gdyż w powieści mowa jest między innymi o przeszczepie serca, temacie , który 30 lat temu wzbudzał wiele emocji i kontrowersyjnych myśli. Obecnie sprawa przeszczepu serca spowszechniała i nie powstają już teraz wokół niej tak duże wątpliwości. Jednak warto zapoznać się z tym jak dawniej na ten temat myślano i jakie wątpliwości budził ten zabieg.
Jednak fabuła książki głównie skupia się na Madelaine światowej sławy lekarce , której życie prywatne nie jest takie różowe jak jej kariera. Samotna matka boryka się z trudnymi problemami wychowawczymi podczas opieki nad nastoletnią córką liną. Niespodziewanie spotyka na swej drodze braci De Marco- księdza Francisa i Angel'a, który skrzywdził ją w przeszłości. Ta sytuacja powoduje, że boharerka staje przed trudnymi wyborami i powinnością przebaczenia.
Autorka w subtelny sposób odsłania wnętrze postaci i ukazuje jak ludzie dojrzewają emocjonalnie oraz doszukują się znaczenia w tym, że zdołali pokonać trudne sytuacje.
Powieść K. Hannah odbiera się emocjonalnie, dzięki trafnie nakreślonym sytuacjom. Ponadto doskonałe opisy miejsc sprawiają, że zmysłami delektujemy się prezentacją sytuacji i krajobrazów. Zainteresowanie wzbudza też sposób przedstawiania postaci, które odbiera się jako żywe i realistyczne, dzięki ukazaniu ich przeżyć i przemyśleń.
Język powieści jest bardzo obrazowy i pozwala przenieść się wyobraźnią do opisywanych realiów.
Książka jest wielowymiarowa i zmusza do refleksji nad zależnością od przeszłych doświadczeń i wpływu tego na teraźniejszość.
Oprócz tego powieść zmusza do zastanowienia się nad tym , czym jest prawdziwe szczęście.
Zachęcam do lektury i do nakreślenia własnej koncepcji szczęścia.
Aleksandra Sobkiewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz