wtorek, 5 marca 2024

,,Drzewo migdałowe '' Michelle Cohen Corasanti.

 Zachęcam do przeczytania niezwykłej historii pewnego młodego Palestyńczyka, który wbrew przeciwnościom losu osiągnął sukces w życiu i stał się sławnym naukowcem- profesorem fizyki.

Jego życie było ciężkie i pełne tragicznych wydarzeń. Jako dziecko, bo już w wieku 12 lat musiał zapewnić byt swojej rodzinie, kiedy jego ojca na 14 lat wtrącono do więzienia. Wszystko działo się w czasie wojny pomiędzy Palestyńczykami a Izraelem. Przyszły  profesor był niezwykle uzdolniony, ale musiał porzucić szkołę, by ciężko pracować na budowie, aby zarabiać na utrzymanie rodziny. Głodny, w zniszczonym ubraniu, bez butów codziennie z młodszym bratem pracował, a później się uczył dzięki nauczycielowi, który prywatnie bezinteresownie go douczał. To też dzięki jego staraniom Ahmed udał się z nim na konkurs matematyczny organizowany przez Izraelczyków. Utalentowany młodzieniec znalazł się w gronie zwycięzców i uzyskał stypendium Uniwersytetu Hebrajskiego. Dlatego udało mu się skończyć studia. W końcu zaczął współpracować z profesorem Szaronem i poświęcił się pracy naukowej. Zakochał się w Amani, ale los chciał, że jej nie poślubił. Później udał się do Ameryki i tam poznał przyszłą żonę Norę. Niestety ona zginęła tragicznie podczas działań wojennych w jego wiosce. Potem poślubił dla rodziny Jasmine, którą pokochał dopiero, gdy dała mu syna. Doczekał się też z nią kolejnego potomka.

Świat docenił jego pracę i otrzymał nawet Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Przez cały czas pomagał swojej licznej rodzinie i zapewnił karierę swoim bliskim. Nie mógł tylko przekonać do siebie młodszego brata Abbasa, który w dniu ślubu Ahmeda z Norą - Żydówką opuścił rodzinny dom, Po latach Ahmed odszukał go w  strefie Gazy i  dzięki licznym staraniom zdołał poskromić jego nienawiść.

Książka kończy się obietnicą  spisania swoich dziejów przez Ahmeda.

Powieść ma nie tylko zajmującą fabułę, lecz także zadziwia opisami zwyczajów palestyńskich. Ponadto autorka ostro piętnuje brutalność izraelskiej armii i prezentuje drastyczne sceny z niedoli Palestyńczyków.  Pisarka wykazała się doskonałą znajomością bliskowschodnich realiów. Z zapartym tchem  śledzimy losy Ahmeda prezentowane z perspektywy jego doświadczeń.

Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków i jest godna uwagi, zwłaszcza, że jej akcja rozgrywa się na tle półwiecznego konfliktu, który wyniszcza krainę drzew migdałowych.

                                                                                           Aleksandra Sobkiewicz

























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tragiczna miłość.

 Miłość - jedno z najważniejszych uczuć-ma swoje różne oblicza. Może być miłość rodzicielska, między kobietą i mężczyzną i wiele innych. W p...