Jestem pod wrażeniem przeczytanej przeze mnie książki Olgi Tokarczuk ,,Czuły narrator '', która właśnie trafiła na półki naszej biblioteki.
Trudno mi nawet znaleźć słowa, które dobitnie wyrażałyby jej bogatą zawartość, ale powiem jedno czyta ją się jednym tchem, bo odsłania warsztat pisarski artysty. Ma ona charakter bardzo osobisty, gdyż objaśnia genezę wielu powieści docenianej przez krytyków autorki, która rzetelnie pracuje nad kształtem swoich dzieł. Tytuł ,, Czuły narrator '' ma znaczenie wieloznaczne. Z jednej strony czuły, to znaczy empatyczny narrator, który w procesie pisania wczuwa się w problematykę i przeżycia postaci. Z drugiej strony jest też dokładnie zorientowany we współczesnej rzeczywistości i porusza odpowiednie problemy trapiące aktualnie ludzi. Ponadto ,,czuły '' to dostosowany do dzisiejszych wymogów tworzenia wrażliwy obserwator świata i jego przemian, który polemizuje z dawną techniką pisarską. Oprócz tego tytuł odnosi się do jednego z najważniejszych w tej książce eseju.
Sądzę, że każdy kto w przyszłości ma zamiar tworzyć teksty literackie powinien przeczytać tę książkę, aby się przekonać, że pisanie powieści to żmudna i wymagająca całkowitego zaangażowania praca. Twórca , aby pobudzić swoją wyobraźnię musi dokładnie poznać realia, które chce odzwierciedlić w świecie przedstawionym. Ponadto powinien być oczytanyi obdarzony dużą wiedzą na temat filozofii, psychologii i literatury, aby pięknym językiem przekazywać swoją wiedzę innym ujętą w oryginalny sposób w utworze.
Krytycy stwierdzili, że dzieła Olgi Tokarczuk należą do nurtu realizmu magicznego. Całkowicie zgadzam się z tym sądem, gdyż po przeczytaniu każdej z powieści laureatki Nagrody Nobla czuję, że byłam w przestrzeni doznań niezwykłych. Życzę podobnych wrażeń wszystkim czytelnikom i jeszcze raz polecam przeczytanie książki ,, Czuły narrator ".
Aleksandra Sobkiewicz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz