sobota, 24 kwietnia 2021

Studium osobowości człowieka.

 Właśnie przeczytałam niezwykłą książkę Moniki Sawickiej,, Dobrze, że jesteś ''. Kim jest ten, do którego skierowane są te proste, ale wieloznaczne słowa ? Dowiecie się po przeczytaniu metaforycznego  dzieła,  które niemal jak poezja zmusza nas do zastanowienia nad sobą i otaczającym  wszechświatem.  Mimowolnie stajemy się filozofami, gdyż powieść stawia przed nami wiele pytań, m. in. o sens cierpienia i egzystencji, o wpływ przeszłych doświadczeń na dalsze losy człowieka. 

Po przeczytaniu niektórych fragmentów odkrywamy, że wiele uniwersalnych prawd mieści się w tym utworze. Niekiedy wydaje się nam, że to, co czytamy  jest utrwalonymi na kartkach papieru naszymi przeżyciami i doświadczeniami oraz przemyśleniami po faktach, które wydarzyły się w przeszłości. Z pewnością Wy odnajdziecie w tym utworze swoje uczucia, gdyż poetycki język dzieła ma symboliczne odniesienia do każdego z nas.

Jest w tej powieści zawarta też prawda o tym, że przeszłość dobra lub zła zawsze do nas powraca, czy to we wspomnieniach, snach, czy też w doświadczeniach codzienności. Dobrze   by było  uwolnić się od  tej przykrej przeszłości, wspominać to, co  przeżyliśmy dobrze i zacząć żyć tu i teraz. Takie wnioski nasuwają się po lekturze tej książki, które dobitnie przeczą utrwalonym przekonaniom, że nie ma lekarstwa na zapomnienie . Pierwsze wrażenie po przeczytaniu kilkunastu stron powieści tworzy przekonanie, że wymowa utworu będzie pesymistyczna, gdyż wiele kartek utrwala cierpienie. Jednak po głębszym zastanowieniu i przeczytaniu całości można stwierdzić, że jest on optymistyczny, gdyż przekonuje, że jest nadzieja na lepsze jutro, bo ,,..dostrzegłam, że złe chwile przyniosły mi też coś dobrego- Ciebie. Kiedy będziesz spał, będę trzymała Cię za rękę. Kiedy będziemy szli przez Himalaje bagna, lodowce i pustynie, będę Cię ochraniać. I wiem, że bez wahania oddasz za mnie życie."

Jeżeli Ktoś jest miłośnikiem poetyckiego języka ,,Małego Księcia '', to w  powieści M. Sawickiej może doświadczyć dosłownego przeżycia estetycznego poprzez czytanie zamieszczonych  przed każdym rozdziałem utworu  wierszy Kai   Kowalewskiej, które w oryginalny sposób zapowiadają problematykę i sensy ukryte całości, którą czyta się jak poezję. 

Niezapomnianych wrażeń podczas lektury tej subtelnej i wartościowej książki  życzę wszystkim poszukiwaczom sensów ukrytych .



                                                                     Aleksandra Sobkiewicz









                                                                 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kulisy sławy .,,Kolacja z Jaredem Woolfem '' Agnieszka Karecka

 Świat gwiazd filmowych i muzycznych fascynuje i wielu z nas chciałoby się zbliżyć do swoich idoli, by zaznać choć na chwilę blichtru ich sł...