Max Czornyj z wykształcenia prawnik, znany jest głównie jako autor powieści kryminalnych. Oprócz tego wydał powieści na temat drugiej wojny światowej m.in. ,, Córka nazisty ''. W ,, Sanatorium zagłada '' również autor poruszył problematykę II wojny światowej, ale z jakże innej perspektywy. Można powiedzieć, że jest ona tłem do rozważań na temat natury zła. W centrum uwagi jest główny bohater książę Lew Wilcek, którego studium psychologiczne przedstawia książka.
Akcja powieści toczy się podczas II wojny światowej w okupowanej Polsce , konkretnie W Zakładzie dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie, dokąd trafia aresztowany Lew Wilcek. Jest to postać fikcyjna, ale niektóre postacie z jego otoczenia i realia, w których przyszło mu żyć są autentyczne. Dyrektor Zakładu Alex Kroll żył naprawdę i nigdy nie poniósł odpowiedzialności za popełnione zbrodnie . Również eksperymenty, morderstwa i grzebanie odartych z wszystkiego zwłok miał miejsce w tamtych czasach. Autor nie skupiał się głównie na przedstawieniu faktów . Interesował go człowiek, który część swojego życia spędził w jednej komnacie, chroniony przez ojca przed złem i po aresztowaniu niedoświadczony w obcowaniu z ludźmi trafił do Zakładu, gdzie musiał zmierzyć się z rzeczywistym złem. Bohater snuje filozoficzne rozważania, początkowo cieszy się pozorną wolnością, bo przecież został uznany za gościa Zakładu i może w miarę swobodnie poruszać się po terenie tego miejsca. . Książę przeżywa pierwsze zauroczenia i rozczarowania w stosunku do ludzi. Po jakimś czasie dopiero Wilcek dostrzegł, że jego wiedza o człowieku i teoretyczne rozmyślania nie przystają do otoczenia ludzi , z którymi się spotkał. Naiwny i bardzo wrażliwy arystokrata, dziecko belle epoque, zderzył się z bezwzględną rzeczywistością naznaczoną koszmarem II wojny światowej. Trudno mu było się w niej odnaleźć i chociaż próbował przeciwstawić się wszechpotężnemu szalejącemu wokół złu, czy odniósł zwycięstwo ? Przekonacie się o tym sami po przeczytaniu tej bardzo mądrej książki, w której dominują problemy filozoficzne na temat natury człowieka i wiary, którą można stracić po straszliwych przeżyciach wojennych lub też ją odzyskać, by przeżyć to , co jeden człowiek zgotował drugiemu.
,, Nie dziwić się. Tylko działać ''- to dewiza co rusz powtarzana przez Lwa. Dewiza, która powiodła go ku nieuchronnemu. Być może jego misja została zapisana w słowach biblijnych proroków ?
Aleksandra Sobkiewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz