Jest wiele książek poświęconych II wojnie światowej. ,, Wojna Inge " napisana przez Svenję O' Donnell należy do tych nielicznych, które polecam ze względu na inną perspektywę, z której pokazana jest wojna. Jest ona widziana oczami młodej Niemki Inge, której biografię odtworzyła autorka powieści. Nie jest to książka o bohaterstwie i złu, lecz o przetrwaniu. O kobietach, które przez pokolenia kochały i znosiły przeciwności losu i się z nim zmagały o Dorothei, Friedzie, tytułowej Inge, matce autorki i o niej samej. Szczególnie wzrusza historia Inge, Która jako nastolatka zakochała się w bracie koleżanki Wolfgangu, zaszła z nim w ciążę i została przez niego opuszczona. Będąc samotną matką dzielnie walczyła o żywność i odzienie dla dziecka. Jeden z handlarzy , z którym robiła interesy podstępnie ją upił i zgwałcił. Z tego gwałtu narodziło się dziecko, którym Inga nie potrafiła się zająć ze względu na pamięć koszmarnego przeżycia i dlatego oddała je na wychowanie komuś innemu.
,,Wojna Inge " to niezwykła historia kobiety, która urodziła się w obecnej Rosji , dorosłe życie spędziła w Niemczech, zmarła w Polsce, a pochowana została we Francji.
Książka jest niezwykle mądra, oparta na autentycznych wydarzeniach, bogata w szczegółowe opisy przyczyn i przebiegu wojny. Ukazuje narastanie nazizmu, wzrost i rozwój fanatyzmu Hitlera, powstanie antysemityzmu i w ogóle powstanie szeroko rozumianej ksenofobii.. Odkrywa przed nami Prusy Wschodnie i klimat dawnego Królewca, z którego w czasie wojny musieli uciekać Wiegandtowie( rodzina Inge ) do Kilonii. Czyni to dzięki podróży odbytej śladami przodków, do której zachęciła ją babcia - Inge, która po latach opowiada jej o tajemnicach z przeszłości swojego życia.
Książka jest niezmiernie pouczająca i wojna, która ukazana jest w tle powieści przemawia faktami i ciekawostkami zaczerpniętymi z wielu źródeł o czym świadczą bibliografia i zdjęcia zachowane z przeszłości rodziny.
Svenja O' Donnell napisała dobrą, wielowymiarową, niejednoznaczną książkę, która zmusza do przemyślenia tego, co było, ale i tego co dzieje się tu, obok nas w naszym kraju i tuż poza jego granicami.
Aleksandra Sobkiewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz