Tematyka II wojny światowej od lat jest wykorzystywana przez znakomitych pisarzy, a ostatnio nawet przez twórców popkultury i gier komputerowych. Popularność zagadnienia powoduje, że dzisiaj naprawdę trudno napisać o tym tragizmie oryginalnie. Są jednak twórcy, którzy ujmują ten temat w sposób niezwykły i do nich należy Kristin Hannah.
Akcja powieści toczy się w okupowanej przez Niemców Francji. Wojna na tych terenach prezentowana jest na podstawie losów dwóch całkowicie odmiennych sióstr . Vianne jest ustatkowaną żoną i matką, stara się chronić swoją rodzinę przed wrogiem oraz podporządkowuje się porządkowi narzuconemu przez sytuację. Jej siostra Isabelle jest niepokorną nastolatką, która naraża swoje życie, by działać w ruchu oporu. Pozornie różne osobowości mają pewne cechy wspólne. Przede wszystkim gorące i otwarte serca na miłość oraz gotowość do obrony za wszelką cenę drogich dla siebie wartości.
Inspiracją do stworzenia postaci Słowika były autentyczne dzieje dziewiętnastoletniej Andree de Jongh, belgijskiej bojowniczki ruchu oporu, która pomagała w zorganizowaniu trasy przerzutowej dla uciekinierów z obozów jenieckich. Wciela się w nią Isabelle, która organizuje przerzuty lotników RAF na teren Hiszpanii.. Jej zaciętość i nastawienie do Niemców czynią z niej butną i pełną niezwykłej odwagi dziewczynę, która walczy nie gorzej niż wyszkoleni żołnierze.
Książkę czyta się szybko dzięki pięknemu językowi i interesującej fabule.
Powieść skłania do myślenia na temat lojalności, siły wiary i siostrzanych uczuć.
Na pewno pozostanie w pamięci, gdyż poświęcona jest zagadnieniu wojny i prezentuje konsekwencje tego zła. Jest też przestrogą przed skutkami tragedii jaką jest wojna.
Serdecznie polecam, jest to naprawdę rewelacyjna powieść, która wzrusza i zmusza do refleksji.
Aleksandra Sobkiewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz