Jeżeli chcecie poczuć klimat epoki romantycznej, to polecam do przeczytania książkę Doroty Ponińskiej ,,Romantyczni." Akcja powieści toczy się w latach trzydziestych XIX w. na terenach Wilna i Warszawy. Warto przejść dawnymi ulicami tych miast pod przewodnictwem autorki powieści, odwiedzić sławne miejsca, by odczuć charakter epoki i zrozumieć sytuację prezentowanych w niej bohaterów. Są wśród nich postacie historyczne, jak Adam Czartoryski, car Aleksander i Mikołaj Nowosilcow , a także fikcyjne. Warto zauważyć, że wszyscy bohaterowie są doskonale odzwierciedleni od strony psychicznej. Przeżywamy, czytając utwór, ich dylematy moralne, rozterki miłosne i wreszcie wielkie rozczarowania, których doświadczają. Ponadto powieść pozwala zrozumieć, jak przebiegły był car Aleksander i jego zwierzchnik w Polsce zepsuty moralnie Mikołaj Nowosilcow. To właśnie jego postać jest odmalowana bardzo sugestywnie, aż tak, że budzi odrazę, a przez to realistycznie i przekonująco. Ten kat światłej młodzieży poprzez więzienia i tortury starał się zdusić ducha polskości istniejącego wśród studentów. Nie udało mu się tego wykonać, bo sława m.in. Adama Mickiewicza, Tomasza Zana i wykładowców Joachima Lelewela, braci Śniadeckich istnieje do dziś i te postaci stały się symbolami burzliwej epoki polskiego romantyzmu.
,,Romantyczni '' to wreszcie powieść ukazująca światopogląd i fascynację romantyków ludowością oraz zainteresowania przeszłością słowiańską naszych terenów.
Gorąco polecam tę książkę młodzieży, gdyż tworzy ona wspaniały kontekst do zrozumienia poglądów specyficznego polskiego romantyzmu i pozwala docenić zmysł artystyczny dzieł, które wtedy powstawały i pod maską różnych zabiegów stylistycznych przemycały myśli patriotyczne.
Aleksandra Sobkiewicz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz