niedziela, 16 maja 2021

Wstrząsające losy matki i córki.

 Od lat interesuję się kulturą i religią arabską i dlatego sięgnęłam po dwutomową powieść, ,Arabska żona'' i ,,Arabska córka'' napisaną przez polską pisarkę mieszkającą w Libii, której pseudonim brzmi Tanya Valko. Jest to opowieść o losach Polki, która wyszła za mąż za Libijczyka i zdecydowała się zamieszkać w jego kraju. Zaślepiona miłością do Ahmeda, Dorota nie dopuszcza do siebie myśli, że  partner może ją traktować jak niewolnicę i z nieuzasadnionej zazdrości zrobić jej krzywdę. Dużo czasu upłynie zanim tytułowa polsko-arabska żona zbierze w całość wcześniej pojawiające się sygnały lekceważenia jej przez męża i traktowania jak przedmiot. Kobieta musiała przekonać się na własnej skórze, że jej mąż zdolny jest ją sprzedać i nie liczy się z jej cierpieniem. Nawet dopuszcza się do tego, aby przy pomocy siostry wmówić wszystkim ,że zginęła w wypadku i pozbawić dzieci matki. Uwięzionej Dorocie udało się ocalić życie, ale los starszej córki był w rękach Ahmeda, który uciekł z kraju ze względu na udział w zamachu terrorystycznym. Czy matka odnajdzie starszą córkę ? Tego dowiecie się w drugiej części powieści ,,Arabska córka''.

Chociaż postacie występujące w powieści są zmyślone, to jednak odzwierciedlają one doświadczenia wielu kobiet, które zdecydowały się wyjść za mąż za muzułmanina.  Tanya Valko odkrywa przed nami fanatyzm religijny i przywiązanie do tradycji dwulicowych  Arabów, którzy w krajach europejskich potrafią skrywać swoje egoistyczne ,,ja'' po to, by oczarować i posiąść kobietę, której potem przypisują rolę rodzicielki-musi być syn- i pozbawionej praw niewolnicy.

Fabuła utworu jest interesująca , w opisach jest wiele drastycznych scen, które potęgują emocjonalne przeżywanie prezentowanych treści. Wśród postaci drugoplanowych są  przykłady mężów, którzy częściowo odcięli się od przestarzałej tradycji i traktują kobiety lepiej, ale jest ich niewielu. Poprzez przedstawioną w powieści sylwetkę Ahmeda możemy sobie wyobrazić typowego Araba, który jest wielkim egoistą, a tradycję i zasady religijne nagina do zaspokojenia własnych potrzeb.

Ta smutna, lecz dzięki zebranym przez autorkę faktom, prawdziwa historia może rozszerzyć perspektywę wielu młodym,  naiwnym kobietom, które oczarowane wyglądem i bogactwem Arabów decydują się z nimi żyć w ich kulturze, która każe poniżać partnerkę i uzależnić ją od siebie. Ponadto Arab może  kobietę zdradzać i w dowolnej chwili porzucić, gdy mu się znudziła i czemuś sprzeciwiła, po to , by poślubić inną, młodszą.

Polecam gorąco do przeczytania tę powieść, która pozwala zrozumieć w czym tkwi istota miłości i każe reagować na wszelkie przejawy egoizmu i lekceważenia ze strony partnera.

                                                                               Aleksandra Sobkiewicz





















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lekcje życia dla kobiet.

 Przeczytałam z zainteresowaniem debiutancką powieść Bonnie Garmus ,, Lekcje chemii '' i muszę stwierdzić, że jest ona oryginalna z ...