piątek, 11 czerwca 2021

Czego nie zawierają podręczniki historii ? ,, Kotka i Generał " Nino Haratischwili

 Zainteresowałam się książką Nino Haratischwili ,, Kotka i Generał " ze względu na jeden z głównych tematów poruszonych w tym utworze , mianowicie I wojna czeczeńska. Trwała ona od grudnia 1994 do końca sierpnia 1996.  W Polsce niewiele się mówi o tym , a w podręcznikach historii nie ma o tym  nawet wzmianki. Zresztą zapisany suchy fakt i tak nie oddałby i tak ogromu tragizmu, który dotknął Czeczenów. Teraz Czeczenia jest republiką i wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej. Okrucieństwo, którego doznali  mieszkańcy Czeczenii poznajemy na przykładzie losów młodziutkiej Nury, która została brutalnie zgwałcona i zamordowana przez Rosjan. Tytułowy Generał, czyli Aleksander Orłow miał swój udział w tej okrutnej zbrodni i po latach próbuje w jakiś sposób zagłuszyć wyrzuty sumienia. Zmusza go do tego jego własna córka Ada, której śmierć jeszcze bardziej zmobilizowała go do dania świadectwa prawdzie i odkupienia swoich win. Czy Orłow  dozna oczyszczenia ? Czy tytułowa Kotka pomoże zrealizować mu jego wielki plan ?

Kotka to z kolei gruzińska aktorka, której pseudonim pochodzi od dawnych dziecięcych umiejętności wspinania się na drzewa. Sądzę, że pod tym pseudonimem kryje się drugie bardziej trafne znaczenie - długowieczność. Kotka żyjąc na emigracji w  Niemczech robi karierę, ale los sprawia , że traci dużo pieniędzy na potrzeby rodziny i  to  m. in. zmusza ją do zawarcia układu  z generałem . Czy wytrwa, czy zdoła całkowicie wcielić się w rolę zmarłej Nury, do której  jest bardzo podobna fizycznie  ?

 Jest jeszcze jedna ważna postać w tym układzie Kotka - Generał, mianowicie Onno, który gwarantuje czystość  relacji . Ponadto był on uczuciowo związany ze zmarłą córką Generała i ma zamiar napisać jego biografię. 

Fabuła utworu jest  zajmująca, dzięki konfliktom interesów występujących miedzy trzema osobami, tj. Generałem, Kotką i Onno. Ponadto całość  urzeka pięknymi  opisami nie tylko przyrody, lecz także postaci, sytuacji emigrantów i przeżyć bohaterów. Język powieści jest utkany poetyckimi środkami wyrazu, które sugestywnie oddają nietypowy charakter dzieła.

Zachęcam do przeczytania tej niezwykłej książki, która nie tylko przekazuje prawdę historyczną, ale też dobitnie  określa wielowymiarowe skutki wojny, która nie powinna się nigdy wydarzyć.



                                                                                                         Aleksandra Sobkiewicz





























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lekcje życia dla kobiet.

 Przeczytałam z zainteresowaniem debiutancką powieść Bonnie Garmus ,, Lekcje chemii '' i muszę stwierdzić, że jest ona oryginalna z ...