piątek, 22 maja 2026

Doskonała zagadka kryminalna. Stephen King ,, Holly ''

 Tym razem zachęcam do przeczytania powieści kryminalnej znanego pisarza Stephena Kinga ,, Holly ''. Samego autora nie trzeba przedstawiać, gdyż sądzę, że każy miłośnik literatury powinien przeczytać chociaż jedną z książek tego pisarza, by poznać specyficzny klimat stworzony w jego dziełach.

Najnowsza książka autora ,, Zielonej mili '' posiada typowe tło grozy, ale zaskakuje doskonałą kreacją tytułowej bohaterki, która znana jest z poprzednich utworów jako nieśmiała samotniczka. W tej powieści dostrzegamy przemianę jaka dokonała się w Holly Gibnej, gdyż widzimy ją teraz jako pewną siebie, perfekcyjną panią detektyw, która pokonuje własne lęki uprzedzenia i podejmuje się rozwiązać trudną sprawę niewyjaśnionych zaginięć dzieci, które od dłuższego czasu przepadały bez wieści w okolicy. Mimo trudnego okresu w życiu Holly- śmierć matki, z którą łączyły ją trudne i skomplikowane relacje oraz czas pandemii, bohaterce udaje się rozwiązać kryminalną zagadkę.

W powieści ciekawie został nakreślony czas zdarzeń- panowanie Covida -19. Autor krytycznie odniósł się w niej do nieudolnej reakcji na pandemię. Główna bohaterka bardzo jest bardzo wrażliwa i wewnętrznie przeżywa ten trudny czas, który dostarczył jej nowych lęków i obaw. Holly jednak bardzo dzielnie pokonuje własne demony, doskonale radzi sobie z wyjątkowo  przerażającymi sytuacjami i podejmuje zwycięską walkę, która przynosi jej uznanie.

Powieść Kinga to wciągający i trzymający w napięciu  thriller, w którym twórca stawia bohaterkę w trudnej, wymagającej hartu ducha sytuacji.

King jak zwykle snuje intrygę w sposób mistrzowski. Z jednej strony mamy osobistą tragedię Holly związaną z utratą matki i chorobą partnera. Z drugiej - makabryczną tajemnicę rodziny Harrisów. Odkrywanie prawdy przez Holly jest dramatyczne i trzyma w napięciu do ostatniej strony książki.

Warto sięgnąć po tę książkę, by doświadczyć silnych emocji i wrażeń towarzyszących literaturze grozy i ulec talentowi Kinga, by przeżyć chwile autentycznego lęku.

                                                                                           Aleksandra Sobkiewicz

























piątek, 15 maja 2026

Jak ważne są więzi rodzinne. ,, Siedem sióstr'' Lucinda Riley.

 Jestem zauroczona stylem pisarskim Lucindy Riley i dlatego jeszcze raz postanowiłam sięgnąć po jej sagę rodzinną ,, Siedem sióstr ''. Szczerze zachęcam do powtórnego czytania książek, które zrobiły na Was wrażenie, gdyż ulubiony utwór czytany po raz kolejny wzmacnia emocje towarzyszące obcowaniu z książką i pozwala odkryć nowe, niezauważone wcześniej szczegóły, które owocują wspaniałymi doznaniami.

Irlandzka pisarka stworzyła cudowne dzieło, które przykuwa uwagę od pierwszych stron. Tytuł utworu oznacza siedem sióstr, których imiona pochodzą od mitycznych Plejad: Maja, Ally, Star, Cece, Tiggy, Elektra i ta ostatnia, tajemnicza, zaginiona Merope.

Opowieść zaczyna się smutnym wydarzeniem. Umiera ojciec adoptowanych z rożnych krańców świata dziewcząt. Każda z nich skrywa swoje tajemnice. Sześć sióstr po śmierci ojca dostaje misję do spełnienia i dociera do swoich korzeni przy pomocy wskazówek, które przekazał im przed śmiercią tata. Wreszcie dziewczęta odkrywają siódmą siostrę i rozwiązują zagadkę swojego ojca zwanego Pa Salt.

Drogi sióstr i sam ojciec zostały przedstawione w baśniowy sposób tak, że wszystko czyta się z zainteresowaniem, pasją i zaciekawieniem. Losy tych , tak różnych sióstr splatają się i wiążą w subtelny, delikatny sposób. Każda z nich w metaforyczny sposób nawiązuje do mitycznych postaci i odkrywa przed nami symboliczne oblicze. Docieranie do prawdy o sobie jest pasjonujące dla samych bohaterek jak i dla czytelnika.

Zachęcam wszystkich do zgłębiania tej cudownej historii siedmiu sióstr i ich przybranego ojca, który postanowił połączyć ich losy.

                                                                                              Aleksandra Sobkiewicz
























sobota, 2 maja 2026

Niezwykła siła uczuć .,, Ballada o miłości ''Lucinda Riley.

Lucinda Riley zanim zdobyła sławę książką ,, Siedem sióstr '' napisała ,, The Last Love  Song ''. Jej syn po  wielu latach nadał jej bardziej współczesny wymiar i wydał ,, Balladę o miłości ''.

Powieść jest niezwykła i porusza całą gamę uczuć. Jest to przede wszystkim książka o wielkiej miłości Keiry O' Donavan i Cona, którzy są tak zatraceni w sobie, że decydują się opuść wybrzeże  West Cork w Irlandii i wyjeżdżają do Londynu , by razem żyć. Nie mają pieniędzy, dachu nad głową i pracy, ale są szczęśliwi, bo żyją miłością. Wszystko zaczyna się psuć, gdy Con robi karierę i staje się sławnym piosenkarzem w zespole muzycznym. Keira też staje się modelką i młodzi powoli oddalają się od siebie, ale ich siła uczuć wszystko zwycięży.

Jest w tej książce kilka wątków. Najważniejszy to ten o miłości, ale też pojawiają się w związku z wątkiem kryminalnym. Jest też przypadkowa, niepotrzebna śmierć, która burzy idealny porządek. Jednak tytułowa ,,Ballada o miłości ''złączy wszystko i jej znaczenie jest wielowymiarowe. Po wielu latach utwór ten staje się hitem, dzięki sile ekspresji, gdyż powstał z żalu po stracie ukochanej osoby.

Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem, ze względu na ciekawą fabułę i postać drugoplanową, której tożsamości nie zdradzę, a wnosi ona  duży potencjał emocji i sama zadziwia siłą charakteru i przemianą , która się w niej dokonała.

Powieść buduje wiarę w siłę uczuć, ale też ostrzega przed konsekwencjami sławy. Dodaje też wiary w siebie, uczy, że jeśli tylko się chce, to można się zmienić i stworzyć wymarzony wizerunek siebie.

Zachęcam do przeczytania tej pasjonującej powieści, której każda kartka kryje ładunek emocji i zmusza do refleksji nad życiem i dodaje wiary w możliwości człowieka, które są potrzebne do realizacji marzeń.

                                                                                                                    Aleksandra Sobkiewicz





















                                                                                                         

Jak przeżyć utratę bliskiej osoby. Melissa Da Costa,, Co przyniesie jutro ''.

 Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia doświadcza utraty bliskiej osoby. Wydaje nam się wtedy, że życie straciło sens, nie potrafimy p...